CPU Unit Server Room Data Center

Ważnym elementem funkcjonowania Organizacji jest zapewnienie działania oraz dostępu do kluczowych aplikacji biznesowych, bez których niemożliwe jest wykonywanie codziennych prac. Brak odpowiednich mechanizmów oraz procedur może skutkować utratą środków finansowych czy też utratą wizerunku w oczach kontrahentów. Stosowanie odpowiednich praktyk oraz mechanizmów minimalizujących utratę danych oraz umożliwiających jak najszybsze przywrócenia usługi po awarii czyni organizację bardziej nowoczesną oraz godną zaufania.

Ciągłość działania powinna określać systemy, które są krytyczne dla danej Organizacji, a co jest z tym związane powinniśmy opracować Plany Ciągłości Działania dla tych systemów w razie wystąpienia poważnego incydentu (awarii sprzętu, błędów w samym oprogramowaniu, utracie lub zniszczeniu danych czy też innych katastrof mających wpływ funkcjonowanie systemu). Ich uruchomienie powinno nastąpić w sytuacjach kryzysowych – nie należy mylić jednak incydentów związanych z np. niemożliwością zalogowania się użytkownika do systemu z powodu zgubienia hasła, a incydentami krytycznymi gdzie dany system przestaje działać w organizacji np. w skutek pożaru w serwerowni. Niezbędne jest określenie warunków uruchomienia takiego planu jak również postępowania w skutek jego wystąpienia. Warto mieć na uwadze, iż ważnym elementem jest określanie warunków odtworzeniowych po wystąpieniu awarii, czyli jakie parametry środowiskowe muszą zostać spełnione aby praca w systemie była możliwa. Plany Ciągłości Działania należy przeglądać oraz testować z określoną przez Organizację częstotliwością dla zapewnienia ich aktualności oraz aby zweryfikować czy funkcjonują prawidłowo.

Firma która chce zapewnić ciągłość działania systemów powinna projektować rozwiązania informatyczne w miarę swoich potrzeb i możliwości. Istnieją rozwiązania o wysokiej dostępności minimalizujące ryzyko utraty danych praktycznie do zera (np.: replikacja synchroniczna lub asynchroniczna pomiędzy ośrodkiem podstawowym a zapasowym), umożliwiającej sprawne odzyskanie usługi bądź przełączenie się na ośrodek zapasowy – serwerownię usytuowaną w innej lokalizacji, jak również ciągłe symultanicznie funkcjonowanie systemów w dwóch ośrodkach. Wszystko zależy od zapotrzebowania danej Firmy oraz dostępnych funduszy.

W strukturze dokumentacji systemu zarządzania ciągłością działania powinniśmy uwzględnić oraz opracować:

  • Politykę Zarządzania Ciągłością Działania dotyczącą Systemu Zarządzania Ciągłością Działania

  • Plan Zarządzania Incydentem

  • Strategię Utrzymania Ciągłości Działania

  • Plany DRP procesów krytycznych

  • Plan odtworzenia infrastruktury IT (DRP)

  • Plan Odtwarzania Procesów Biznesowych

Sungard AS na szczycie liderów (Leaders) w przygotowanym przez Gartner zestawieniu?

Napisz do nas

Adres email (wymagane)


Treść wiadomości

Wpisz kod z obrazka

captcha


Webinaria

Zapraszamy do zapisów na bezpłatne webinaria. Organizujemy także webinaria na życzenie.

 

 

Kliknij obrazek oby przejść do działu Webinaria.

Szkolenia

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych szkoleń:

 

 

Kliknij obrazek oby przejść do działu Szkolenia.