
Wszelkie działania podejmowane przez organizację wiążą się z ryzykiem. Organizacje zarządzają ryzykiem poprzez jego identyfikację, analizę a następnie ocenę pod kątem postępowania z ryzykiem w celu spełnienia kryteriów ryzyka. W trakcie tego procesu organizacje prowadzą komunikację i konsultacje z stronami zainteresowanymi, a także monitorują i przeglądają ryzyka oraz elementy sterowania które mogą wpływać na zmianę ryzyk, w celu zapewnienia iż nie jest potrzebne postępowanie z ryzykiem. Niniejszy Standard Międzynarodowy opisuje ten proces w sposób systematyczny i logiczny.
Niniejsza norma ustanawia pewne zasady których przestrzeganie jest niezbędne aby proces zarządzania ryzykiem był efektywny. Tym samym zaleca aby organizacje rozwijały, wdrażały a także ciągle doskonaliły strukturę której celem jest integracja procesu zarządzania ryzykiem z kierowaniem, strategią i planowaniem, zarządzaniem, procesem raportowania, politykami, wartościami i kulturą organizacyjną.
Zarządzanie ryzykiem może być zastosowane do całej organizacji, na wielu jej obszarach i poziomach, w każdym czasie, jak również wobec szczególnych funkcji, projektów i działań.
Mimo faktu, iż praktyka związana z zarządzaniem ryzykiem była rozwijana wraz z upływem czasu w różnych sektorach tak aby spełniać różnorakie potrzeby, to jednak zaadoptowanie zgodnych procesów wewnątrz obszernej struktury zapewni że ryzyko zarządzane jest w sposób efektywny, skutecznie.

Zakres usługi
Zakres usług oferowanych przez SDPK w zakresie zarządzania ryzykiem umożliwia organizacjom praktyczne wdrożenie ryzyka operacyjnego lub ram do opracowania mechanizmów zarządczych opartych na analizie wpływu, oczekiwań oraz scenariuszy działań. Projekty realizowane są w sposób szybki, kompleksowy i w pełni profesjonalny. Zespół projektowy składa się z konsultantów z doświadczeniem w zakresie COSO II, ISO 31000, Bazylea II, Solvency II, jak i korporacyjnych programów ERM
Wynik projektu każdorazowo pozwala naszym klientom włączyć zasady zarządzania ryzykiem operacyjnym w system raportowania i wparcia kluczowych decyzji strategicznego wzrostu wartości firmy.
-
Analiza zgodności z normą ISO 31000 – raport,
-
Identyfikacja punktów krytycznych z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i ryzyk,
-
Dobranie podejścia i opracowanie metody zarządzania ryzykiem,
-
Przeprowadzenie analizy ryzyka oraz pomoc w ocenie,
-
Określenie planu postępowania z ryzykiem,
-
Opracowanie rozwiązań organizacyjnych ograniczających ryzyko,
-
Budowa mechanizmów monitorowania ryzyka w organizacji,
-
Przeprowadzenie warsztatów podnoszących świadomość w zakresie zarządzania ryzykiem dla kadry kierowniczej.
